Gazete Ekin

Ahmet Kaya’sız 20 yıl

Ahmet Kaya’sız 20 yıl
288 views
16 Kasım 2020 - 14:40
Bugün Ahmet Kaya’nın ölüm yıl dönümü. Ahmet Kaya’nın, her insanın kalbinde yeri, türkülerinin ezgisi var. Aramızdan ayrılalı 20 yıl oldu.

 

Bu ülkeden bir Ahmet Kaya geçti. Aramızdan ayrıldığında 43 yaşındaydı. 1957’de Malatya’da doğdu. Babası fabrika işçisiydi. Ahmet 6 yaşındaydı ve babası ona bağlama getirdi. Müzikle ilk tanışması öyle oldu.

O bağlamayı çalmayı öğrendi. 9 yaşında fabrikanın sahnesinde gözlerini açtı. Eğitim Enstitüsünde keman bölümüne yazıldı. Ama yoluna bağlama ile devam etti. O bağlamayı elinden bir daha düşürmedi. 15 yaşında İstanbul’a göç etti.

Onun yolunu çiçeklendirenlerden biri de kayınbiraderi Yusuf Hayaloğlu idi. Hayaloğlu’nun uçsuz bucaksız ufkundan, yüreğinden akan kelimeleri dizdi, besteleri yaptı. Ahmet Kaya da o bestelere sesiyle, nefesiyle, can verdi. Gece ile gündüz gibiydi uyumları, biri olmadan diğeri eksikti. Beraber acıları tarif ettiler, rüya denizinde yüzdüler. Farklı dünyaların kapısını açtılar.

Şarkıları dillerde marş oldu. Gözyaşları ile eşlik edildi. Gülten Hayaloğlu ile evlendi, Melisa adında bir kızları oldu.

1999 yılında “Kürtçe şarkıya klip çekeceğim” dedi, salon karıştı. Fransa’ya gitme süreci o gece başladı.

Ülkesine hasreti bir yıl sürdü. Memleket aşkı ağır geldi kalbine, gurbeti kaldıramadı. Kalbi Paris’te durdu. Yılmaz Güney’le aynı yerde gömüldü.

Öldükten 13 yıl sonra, 2013’te farklı görüşte insanları buluşturduğu için Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülü’nü aldı.

Haber : Birgün Gazetesi
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.