Gazete Ekin

Ateşkese rağmen Ermeni ordusu saldırmaya devam ediyor

Ateşkese rağmen Ermeni ordusu saldırmaya devam ediyor
390 views
12 Ekim 2020 - 13:01

Hafta sonu Rusya’nın arabuluculuğunda ateşkes yapan Azerbaycan-Ermenistan hattında gerilim dinmiyor… Dün Ermeni ordusunun Azerbaycan’ın en büyük ikinci şehri Gence’de sivilleri öldürmesinin ardından bugün Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamada, aralarında komutanların da olduğu çok sayıda Ermenistan askerinin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

27 Eylül’de sabaha karşı Azerbaycan ve Ermenistan başlayan gerilim dinmek bilmiyor… Haftalardır devam eden çatışmalarda yüzlerce insan yaşamını kaybederken, hafta sonu Rusya’nın arabuluculuğunda varılan ateşkes anlaşması da bozuldu. Ermenistan ordusu dün 330 binden fazla nüfusa sahip olan en büyük ikinci kenti Gence’de sivilleri hedef aldıktan sonra bugün Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.

Ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Ermenistan ordusu Gence’de sivilleri hedef aldı. 9 insanın yaşamını yitirdiği ve 34 insanın da yaralandığı saldırı sonrasında bugün Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan bugün bir açıklama geldi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “11-12 Ekim gecesi, tüm cephe boyu durum gergin kaldı. İnsani ateşkese uymayan Ermenistan ordusu, kaybettikleri mevzileri geri almak için Ağdere-Ağdam ve Füzuli-Cebrayıl yönünde küçük gruplar halinde defalarca Azerbaycan birliklerine saldırı girişiminde bulundu” ifadelerine yer verdi.

ASKERLER MEVKİLERİNİ BIRAKIP KAÇTI

Çıkan çatışmalarda çok sayıda Ermenistan askeri, 3 BM-21 “Grad” roketatar, 1 T-72 tankı, çok sayıda askeri araç cephenin farklı yönlerinde etkisiz hale getirildiği belirtildi. Operasyonlarda, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 9. Alayı Topçu Komutanı Hadrut yerleşim biriminden çekildiği ve alayın 5. taburunun askerleri mevkilerini bırakarak kaçtığı aktarıldı. Ayrıca açıklamada, 246. Alayın tabur komutanı Yarbay Arthur Grigoryan, öldürülenler arasında yer aldığı ve tüm cephe hattının Azerbaycan ordusunun kontrolü altına olduğu bildirildi.

Önceki gün Gence’ye saldıran Ermeni ordusunun bütün gece saldırıya devam ettiği açıklandı.

Bakü yönetimi, çatışmalar başlangıcından bu yana 40’tan fazla sivilin öldüğünü ve 200’den fazla kişinin yaralandığını açıkladı. Dağlık Karabağ ise ateşkes ilanından bu yana en az 5 sivilin hayatını kaybettiğini ve çatışmaların başladığı tarihten beri ise 429 askerinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Her iki taraf arasında 27 Eylül’de tekrar alevlenen çatışmalar, 1990’larda 30,000 kişinin öldüğü savaştan bu yana olan en kötü çatışmalar olarak görülüyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.