Gazete Ekin

Babacan: Bunca yaşanandan sonra bu sayılara güvenebilir miyiz?

Babacan: Bunca yaşanandan sonra bu sayılara güvenebilir miyiz?
383 views
26 Kasım 2020 - 13:08
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’de ilk kez açıklanan koronavirüs vaka sayılarının da gerçeği yansıtmayabileceği şüphesini dile getirdi. Hükümete “Verileri gizleyerek halkın sağlığını tehlikeye atmadınız mı?” diye soran Babacan, “Bunca yaşanandan sonra bu sayılara güvenebilir miyiz?” ifadelerini kullandı.

 

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Sağlık Bakanı Fahretttin Koca’nın eleştiriler üzerine koronavirüs salgını vaka sayılarını ilk kez açıklamasına tepki gösterdi. Babacan, “Verileri gizleyerek halkın sağlığını tehlikeye atmadınız mı? Bunca yaşanandan sonra bu sayılara güvenebilir miyiz?” dedi.

Babacan sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Aylardır ‘Vaka sayılarını açıklayın’ diye hükümete çağrı yaptık. Nihayet dün için 28.351 vaka açıklandı. Şimdi soruyoruz: Aylardır bunu niçin açıklamadınız? Verileri gizleyerek halkın sağlığını tehlikeye atmadınız mı? Bunca yaşanandan sonra bu sayılara güvenebilir miyiz?”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçek koronavirüs vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu açıklayarak şunları söylemişti; “Vaka sayısını daha önce hasta sayısı olarak, özellikle dünyada daha çok solunum sıkıntısı olan hastalara test yapılarak ve o hastaların da vaka olarak bildirildiği dönemde biz hasta kavramı ile vatandaşımızın uyumunu sağlamak için bildirmiş idik. Gelecek dönemde taşıyıcı olan asemptomatik dediğimiz kişileri de bildirmiş olacağını konuşmuş idik. Bundan sonraki süreçte vaka sayısını da vermeyi planladık. Bugünden itibaren vaka sayısı olarak vermek istiyorum.”

Haber : BirGün Gazetesi
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.