Gazete Ekin

LGS ve YKS için Bilim Kurulu’na 15 soru..

LGS ve YKS için Bilim Kurulu’na 15 soru..
633 views
30 Mayıs 2020 - 23:23

LGS ve YKS dışında tüm sınavları erteleyen hükümet, bu iki sınavı neden ertelemediğini hala açıklamış değil. Milyonlarca gencin sesine kulaklarını tıkayan iktidar, yapılacak sınavlarla ilgili ayrıntıları henüz kamuoyuyla paylaşmadı.

Sınav sırasında alınacak önlemlerle ilgili can alıcı sorular hala cevapsız. ÖSYM Başkanı, sınav sırasında alınacak önlemlerle ilgili sorulara cevap vermek yerine, topu Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı atıyor.

“Sınav salonları kaç kişilik olacak? Mesafe nasıl korunacak? Sınav sırasında hijyen nasıl sağlanacak? Görevlilerin sınav kağıtlarıyla bulaş riski karşı bir önlem var mı?” gibi çok önemli sorulara tek bir somut yanıtı yok ÖSYM Başkanı’nın: “Gerekli tüm önlemler Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda alınıyor.”

Muhtemelen sınavlar sonrası olası vaka artışında sorumluluğu bu iki kuruma yüklemek istiyor. Milli Eğitim Bakanı sadece sınav yapılacak okul sayısının beş kat arttığını söylüyor. ÖSYM Başkanı cevap dahi vermiyor.

İki kez sınav tarihi değişen ve aylardır evde kapalı kalan öğrenciler nasıl, hangi koşullarda sınava gireceklerini bilmiyor. Bu durum streslerini daha artıyor. Bu yetmemiş gibi bir de resim kursları açılırken, özel öğretim kursları açılmıyor, uzaktan eğitime devam ettiriliyor. Bu arada aynı kursu veren ancak kişisel gelişim kursu adı altında kurs açan yerler eğitime yeniden başlayabiliyor. İngilizce kursu açılıyor ama sınavlara hazırlanan öğrencilerin bir kısmı kursa gidebiliyor, bir kısmı gidemiyor. Nereden bakarsanız bakın tutarsızlık… Haksızlık… Çok ağır haksızlık hem de…

Ne ÖSYM Başkanı’nın ne de Milli Eğitim Bakanı’nın yaptığı açıklamaların ikna edici hiçbir yanı yok. Türkiye’nin en iyi eğitim uzmanlarından, çok değerli hocamız, binlerce öğrencinin sesi olan Salim Ünsal da ilgili kurumlardan ikna edici net cevaplar alamadığını söylüyor. Ünsal da hazırladığı soruları sosyal medya üzerinden, yetkililerin işaret ettiği Bilim Kurulu’na yönelmiş. Ünsal’ın sorduğu sorulara biz de katılıyor ve milyonlarca gencin Bilim Kurulu tarafından görmezden gelinmeyeceğini umarak, cevapları bekliyoruz:

1) Mayıs sonu itibariyle günlük ortalama 800-1.000 arası yeni vaka izliyoruz. Haziran ayının 15’inden sonra 5 farklı sınav uygulanacak ve bunlara 200 bin ile 2,5 milyon arası aday katılacak. Sağlık güvenliği açısından sınav tarihlerinde öngörülen günlük vaka beklentisi nedir?

2) Vaka sayısında son 1 haftadır bir durağanlık izleniyor. Umuyoruz ki sınav tarihlerine kadar bu sayılar azalır. Ancak sınav tarihlerine kadar bu sayılar beklenen oranda düşmez ise mevcut koşullarda sınav yapmanın kamu sağlığı açısından riski nedir?

3) Bilimsel açıklamalar ve gözlemler ışığında yaş grubu itibariyle sınava girecek adayların riskli grupta olmadığı belirtiliyor. Buna bağlı olarak az sayıda da olsa asemptomatik adayların olabileceği bir gerçek. Bu konuda sınav uygulayacak kurumlara tedbir önerileriniz nelerdir?

4) Pandemi koşullarında en sık kullandığımız kavram “sosyal mesafe”. Sınavların kapalı salonlarda, toplu yapılacak olması da sosyal mesafe kavramına dikkat etmemizi gerektiriyor. Herhangi bir salonda 1 aday için güvenli sosyal alan kaç m² olmalı? Bu konuda öneride bulundunuz mu?

5) Salon güvenliği ile birlikte sınav uygulanacak binalarda gerek sınav öncesi gerek sınav sonrası bir hareketliliğin yaşanacağı aşikar. Güvenlik kontrollerinden, ortak kullanım alanlarındaki yoğunluğa kadar pek çok ayrıntı var. Bunlara ilişkin bir tedbir paketi düşünüldü mü?

6) Sadece salon ve bina güvenliği değil, ulaşım güvenliği de bu yılki sınavın dikkat edilmesi gereken hususları arasında. MEB, sınavı adayların okullarında yapacak ancak YKS daha geniş bir lokasyonda olacak. Adayların ulaşım koşullarına ilişkin bir standart üzerinde çalışıldı mı?

7) Alışmakta zorlansak da artık “maske” günlük yaşantımızın zorunlu bir parçası. Adaylar en çok da bunu merak ediyorlar. Sınav salonuna gidinceye kadar maske kullanılacağını hepimiz biliyoruz ama sınav anında maske zorunluluğu olacak mı? Bu konuda kurumlara öneriniz ne oldu?

8) Sınavdan önceki günlerde sosyal temasta olduğu ailesi, yakın çevresi hatta adayın bizatihi kendisi enfekte olmuş ve iyileşmiş ise bu adaylar için ayrı sınav salonları tanzim edilmesi gibi bir tedbire gerek duydunuz mu? Bu adayların aynı salonda sınava girmeleri güvenli mi?

9) Sınavların uygulanacağı tarihlerde enfekte olan ve henüz tıbbi tedavi süreci ve gözetim süreci tamamlanmayan aday veya adayların olması halinde bu adaylar sınava girecek mi? Girecekse hangi koşullarda ve nerede sınava alınacaklar?

10) Bina girişindeki güvenlik kontrollerinde bilinmeyen bir semptom gereği ateşi yüksek çıkabilecek ya da benzer semptomlar gösterecek adaylar için işleyiş nasıl olacak? Bu durumdaki adaylar için her binada özel donanımlı yedek salonlar tanzim edilip hazır bulundurulacak mı?

11) Astım, diyabet ve benzeri kronik rahatsızlık yaşayan adayların sağlık durumlarına ilişkin önceden belgelendirmeleri ve bilgi vermeleri halinde farklı salonlarda sınavlara alınması gerekebileceğine ilişkin bir değerlendirme yapıldı ya da yapılacak mı?

12) Olağan zamanlarda uygulanan sınavlarda adayların sınav süresince salonu terk etmelerine izin verilmiyordu. Bu yıla mahsus bu konuda bir tolerans olacak mı? İhtiyaç halinde adaylar lavaboyu kullanıp tekrar hangi koşullarda sınav salonuna alınacaklar?

13) Sınav uygulanacak her binada hem aday ve görevlilerin sağlık durumunu takip edecek, hem de sınavın sağlık güvenliği koşullarına uygun yapılıp yapılmadığını denetleyecek sağlık ekipleri (hekim, hemşire, sağlık memuru) görevlendirmesi yapılacak mı?

14) Sınava katılacak öğrenciler ile birlikte 300-400 bin arası görevli personel de olacak. Bunların sağlık güvenliği için ne tür önlemler alınacak? Sınav öncesinde bu görevlilerin sağlık durumuna ilişkin bir sorgulama, bir test çalışması yapılacak mı?

15) Sınav sonrasında kamu sağlığına, virüsün yayılma riskine ve sosyal iletişim halindeki kişilerin sağlık güvenliğine karşı aday öğrenciler ve görevli personeller hızlı bir genel tarama testinden geçirilecekler mi? Hangi koşullarda buna gerek duyulabilir?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.