Gazete Ekin

CHP’li Başevirgen: Manisa’da esnaf açlığa mahkûm edildi

CHP’li Başevirgen: Manisa’da esnaf açlığa mahkûm edildi
484 views
27 Kasım 2020 - 14:51
Manisa’da 2 bin 492 esnafın faaliyetlerine son verdiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Dertlerini dinlediğimiz esnaflarımızın iktidara bir mesajı var: ‘Hepimiz tükendik. Virüsün değil iktidarın kurbanı olduk’ diyorlar” dedi.

 

Ülkemizde pandeminin kötüye gidişi nedeniyle esnaflara gelen ikinci kapanma kararı üzerine, esnaflar ile bir araya gelerek yaşadıkları sıkıntıları dinleyen CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen,  “Dertlerini dinlediğimiz esnaflarımızın iktidara bir mesajı var: ‘Hepimiz tükendik. Virüsün değil iktidarın kurbanı olduk’ diyorlar” dedi.  Manisa’da 1 Ocak 20 Kasım tarihleri arasında 2 bin 492 esnafın faaliyetlerine son verdiğini belirten Başevirgen, “ Görüştüğümüz bütün esnaflarımız, bu süreçte yalnız bırakıldıklarını, kendilerine sahip çıkılmadığını söylüyor. Esnaflarımızın talepleri net. Günü gelen tüm kredi ve ödemelerin ötelenmesi, kira yardımı yapılması, mücbir sebepten dolayı Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından karşılanması, vergi muafiyetinin getirilmesi, su, elektrik, doğalgaz faturaları ile vergi, harç ve stopaj ödemelerinin devlet tarafından karşılanmasını istiyorlar. Şu an en büyük ihtiyaçları nakdi destek.  Faizli kredi vermek dışında devletten en ufak yardım almadıklarını söyleyen esnaflarımız ‘Esnaf olarak bittik tükendik. Virüsün değil ama iktidarın sayesinde tükendik’ diyorlar” dedi.

Pandeminin ülkemizde ilk görüldüğü günlerde kredilerle ayakta durmaya çalışan esnaf, biriken borçlar, elektrik zamları ve döviz kurunda yaşanan artışla kepenk indirme noktasını da geçerek artık dükkanlarına kilit vuruyor. Mart ayında ülkemizde başlayan Kovid-19 pandemisi nedeniyle aylarca dükkânlarını kapatan esnafların alınan yeni tedbirlerle bir kez daha çaresiz kaldığını belirten CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen “Yeni alınan tedbirlerden dolayı büyük zorluklar yaşayan esnaf,  bankadan aldıkları kredilerle ayakta durmaya çalışıyor. Hal böyle iken, alınan tedbirler nedeniyle işleri azalan esnaf biriken borçlar, elektrik faturasına gelen  zamlar ve döviz kurunda yaşanan artış nedeniyle birer birer kepenk indiriyor. Can suyu verilmeyen esnaf her gün ölüyor.” dedi.

Haber : Cumhuriyet Gazetesi
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.