Gazete Ekin

Fatih Sultan Mehmet’in portresi İstanbul’da

Fatih Sultan Mehmet’in portresi İstanbul’da
644 views
27 Haziran 2020 - 11:07
Sanat dünyası Fatih Sultan Mehmet’in portresinin İstanbul’a gelmesinden memnun
İtalyan ressam Gentile Bellini’nin çizdiği Fatih Sultan Mehmet’e ait portrenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmasını memnuniyetle karşılayan sanat çevreleri, “Kendi toplumun geçmişine, belleğine, o belleği şekillendiren önderliğine bir saygı duruşu bu” yorumunu yaptı. Resmin Bellini tarafından yapılmadığını, alımın doğru olmadığını dile getirenler de oldu.

İtalyan ressam Gentile Bellini, padişah Fatih Sultan Mehmet’in daveti üzerine İstanbul’a gelmişti. Burada Fatih Sultan Mehmet’in 3 adet portresini yaptı. O portrelerden birisi Fatih’in vefatından sonra oğlu II. Beyazıt tarafından Galata’da açık artırmayla satıldı. Portreyi Venedikli bir tacir aldı. Oradan Londra’ya giden portre National Gallery’de yer alıyordu. O portre önceki gün açık artırma ile satışa çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 6 milyon 500 TL ücretle portreyi satın aldı. Portrenin satın alınması sanat çevrelerinde de heyecanla karşılandı.

SANAT TARİHİ AÇISINDAN ÖNEMİ BÜYÜK

Resimli Dünya romanında bu tabloyu anlatan usta yazar Nedim Gürsel, tablonun yapıldığı yere asırlar sonra dönmesi ile ilgili “Bu girişimini kutluyorum. Çok yerinde bir gelişme… Bu portrenin özelliklerinden biri de 4’te 3 duruşta modelde olması… İlk kez Bellini’nin uyguladığı bir teknik bu. O zamana kadar portreler ya cepheden ya profilden çiziliyordu. Sanat tarihi açısından böyle bir önemli var. Bu portreyi görmek üzere yıllar önce Londra’ya gittiğimde National Gallery’de yer alıyordu ancak sergilenmiyordu. Müze yönetimi bu resme çok önem vermiyordu. Sonuçta bir hükümdar, hatta İslam dünyasının da lideri, kendi portresini yaptırıyor bir ressama. Fatih’in bu girişimi çok önemli. Eğer Fatih’ten sonra Cem Sultan tahta geçseydi Rönesans burada da başlayabilirdi. Bu bağlamda portreye biçilen değer herhalde yerindedir” dedi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.