Gazete Ekin

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni tedbirlerle ilgili açıklama

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni tedbirlerle ilgili açıklama
375 views
20 Kasım 2020 - 17:02
İçişleri Bakanlığı, yeni koronavirüs tedbirleriyle ilgili vatandaşlardan gelen sorular üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, 65 yaş ve üzeri vatandaşların seyahat izin belgesiyle, 20 yaş altının belge almadan velisiyle yolculuk yapabileceği belirtildi. Ayrıca sınava girecekler, Cuma namazına gidecekler ve hastane, havalimanları ile otellerdeki yeme içme mekanlarının kısıtlamadan muaf olduğu ifade edildi.

 

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınına karşı yeni alınan tedbirlerle ilgili sıkça sorulan sorulara ilişkin internet sitesinden yazılı açıklama yaptı.

‘EĞİTİMİ DEVAM EDEN ÖĞRENCİ VE MİLLİ SPORCULAR, KISITLAMADAN MUAF’

Açıklamada, 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili, bazı üniversitelerde teknik eğitim veren mühendislik fakültesi/tıp fakültesi gibi bölümlerde yüz yüze eğitimin devam ettiği belirtilerek, “Bu yaş grubundaki öğrencilere durumlarını belgelemeleri amacıyla üniversite yönetimince ders programını gösterir şekilde özel bir belge verilecek olup, bu belgenin gerektiğinde ibrazı ile 20 yaşın altındaki öğrenciler bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır. 20 yaş altı profesyonel veya milli sporcular, profesyonel veya milli sporcu olduklarını belgelemeleri kaydıyla sportif faaliyetleri (müsabaka, antrenman, bu amaçlarla seyahat vb.) kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır” denildi.

’65 YAŞ ÜSTÜ, SEYAHAT İÇİN İZİN BELGESİYLE YOLCULUK YAPABİLECEK’

65 yaş ve üzeri vatandaşların şehirler arası seyahatlerinde izin belgesi alıp almayacağıyla ilgili ise, “65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 20 Mayıs 2020 tarih ve 8206 sayılı Genelgemiz çerçevesinde ancak Seyahat İzin Belgesi almaları koşuluyla şehirler arası seyahat edebilecek olup her türlü şehirler arası toplu ulaşım aracına (uçak, otobüs, tren, vapur vb.) ilişkin bilet satış sürecinde Seyahat İzin Belgesinin alınmış olması şartı aranacaktır” ifadelerine yer verildi.

’20 YAŞ ALTI, VELİSİYLE YOLCULUK YAPABİLECEK’

20 yaş altı genç ve çocukların şehir içi veya şehirler arası yolculuğu nasıl yapacağıyla ilgili de, “20 yaş altı gençler ve çocuklarımız 30 Mayıs 2020 tarih ve 8558 sayılı Genelgemizde belirlenen çerçeve içerisinde yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir” ifadelerine yer verildi.

Çocuklarını kreş ya da bakıcıya bırakmak zorunda olan ebeveynlerin çocuklar için getirilen kısıtlama saatlerinde çocuklarını getirip götürmesiyle ilgili ise, “29 Mayıs 2020 tarih ve 8483 sayılı Genelgemiz çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi çocuklarımız ve gençlerimizin ihtiyaca göre bakıcıya, aile büyüklerine, kreş¸ veya gündüz bakımevlerine gidebilmesi ve kısıtlama getirilen saat dilimleri içerisinde veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilmesi mümkündür” denildi.

‘SINAVA GİRECEKLER KISITLAMADAN MUAF’

Açıklamada ayrıca KPSS ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ile refakatçilerinin, inşaat sektörü ve çalışanlarının, reklam ve dizi sektörü çalışanlarının sokağa çıkma kısıtlamasından muaf oldukları belirtildi.

’65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI, CUMA NAMAZINA GİDEBİLECEK’

Azınlık cemaatlerinin 65 yaş ve üzeri din adamlarının bu yaş grupları için kısıtlama öngörülen saatlerde dini vecibeleri yerine getirmelerinde herhangi bir kısıtlama bulunmadığı belirtilerek, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların kısıtlama süresinde Cuma namazına gidip gidemeyeceğiyle ilgili, “Belirtilen yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan Cuma namazı kılmak isteyenler için İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca; 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saati Cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış saati ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecektir” denildi.

‘YABANCI TURİSTLER MUAF’

Turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Türkiye’de bulunan yabancı turistlerin de hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacağı belirtildi.

Haber : DHA
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.