Gazete Ekin

İmamoğlu: Kontrol dışı bir süreç yaşanıyor, kapanma şart

İmamoğlu: Kontrol dışı bir süreç yaşanıyor, kapanma şart
287 views
14 Kasım 2020 - 16:30
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da koronavirüs salgını konusunda kontrol dışı bir sürecin yaşandığını belirterek, 2-3 haftalık kapanmanın şart olduğunu vurguladı. Açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığını da ifade eden İmamoğlu, “Son bir hafta için özellikle konuşuyorum, Türkiye için açıklanan vefat sayısının en az 50 kadar fazlası sadece İstanbul’da var. Bu kadar net” dedi.

 

Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin ikinci etabının açılışını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüsü salgınının İstanbul’daki durumuyla ilgili dikkat çeken uyarılarda bulundu.

İmamoğlu, İstanbul’da kontrol dışı bir süreç yaşandığını vurgulayarak, “Bu iş mart-nisan-mayıs dönemindeki gibi değil. İstanbul’umuzun şu anki verilerine baktığımızda 2-3 haftalık kapanma şart” dedi.

Pandeminin tek başına maske ve mesafe ile tanımlanacak bir süreç olamayacağını dikkat çeken İmamoğlu, Covid-19 salgının Türkiye’de ve İstanbul’da çok endişe verici boyutlara ulaştığını vurguladı.

‘MART-NİSAN-MAYIS DÖNEMİNDEKİ GİBİ DEĞİL’

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre hasta sayılarının yüzde 50’sinin İstanbul’da olduğunu hatırlatan İmamoğlu “İstanbul’da kontrol dışı bir süreç yaşıyoruz. Ben de bunu deneyimledim. Görüyoruz ve herkes farkındaki bu iş, mart-nisan-mayıs dönemindeki gibi değil. Çemberi gittikçe daralan biçimde çok yakın çevremizde neredeyse herkesin bu hastalığı yaşadığını görüyoruz” diye konuştu.

İmamoğlu, salgının 7. ayına girdiğini, her geçen gün artan sayıya bağlı olarak bazı hastanelerin yoğunluk nedeniyle zorlanmaya başladığını belirtti.

‘RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR’

Açıklanan vaka ve ölüm sayılarının gerçeğini yansıtmadığını söyleyen İmamoğlu, şunları dile getirdi:

“Nüfusu İstanbul’dan az olan Avrupa ülkelerinden dahi daha az sayı açıklamanın salgınla mücadelede ne anlama geldiğini ben anlayabilmiş değilim.

Toplumda ‘gerçekleri konuşmuyorsunuz’ intibası oluşmasına katkı sunan yetkililerin, bu tavrını ben çözemiyoruz bir türlü. Madem biz nüfusu 10 milyonu bile aşmayan bir kısım ülkelerden 83 milyonluk ülke olarak çok daha iyi durumdaysak dünyanın gelip bunu incelemesi bizi alkışlaması, bizim de bunun insanlık adına bütün dünyaya anlatmamız gerekir.

Haber : Birgün Gazetesi
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.