Gazete Ekin

KADINLAR KADIKÖY’DEN SESLENDİ

KADINLAR KADIKÖY’DEN SESLENDİ
447 views
26 Kasım 2020 - 11:43
Özel Haber : İlknur HAYLAZ

 

Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” için bir araya gelen kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar, “Kadınlar eşit yaşayacak”, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” şeklinde sloganlar atarak kadınlara yönelik şiddeti protesto etti.

 

KADIKÖY’DE KARANLIĞI KADINLAR RENKLENDİRDİ

Kadıköy’de, 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü için toplanan kadınlar, kadınlara yönelik şiddeti protesto etti.

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında yaklaşık 2 bin kadın, saat 19.00’da Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde toplandı. Düzenlenen eyleme birçok kadın örgütü de katıldı. Polis ekiplerinin bölgedeki yoğun önlemleri ise dikkat çekti. “Eşitlikten, özgürlükten, geleceğimizden, mücadelemizde ve İstanbul Sözleşmesinde vazgeçmiyoruz” sloganlarıyla Beşiktaş İskelesi’ne ilerlemek isteyen kadınları polis engellemeye çalıştı. Kadınlar, ellerindeki renkli dövizlerle sloganlar atarak, ‘Kadına şiddete hayır’ mesajı verdi.

KATLEDİLEN BÜTÜN KADINLAR ADINA SES ÇIKARILDI

Öldürülen kadınların isimlerinin yankılandığı meydanda, kadınların korunması ve kadın katillerinin yargılanması talep edildi. Eylem, 25 Kasım Kadın Platformu tarafından Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak hazırlanan açıklamanın okunmasıyla son buldu.

Türkçe açıklamayı Yağmur Yurtseven paylaştı. Kadınlara dönük saldırıların Türkiye ile sınırlı olmadığına dikkat çeken Yurtseven,  dünyanın her yerinde gerçekleşen şiddet ve saldırıların pandemiyle birlikte daha çok arttığına vurgu yaptı.

Yurtseven “Kadınları şiddet ve cinayet riskiyle en çok baş başa kaldıkları evlere, hiçbir devlet koruması olmadan, hiçbir acil önlem-eylem planı hazırlamadan kapatmaya çalıştılar. Evden çalışma uygulamasıyla ve okulların açılmamasıyla birlikte hem ücretli işi hem ev işlerini hem de çocuk bakımını üstlenen, 7/24 çalışmaya hazır makineler olmamızı beklediler. Bizleri, üniversiteleri kapatarak bilimsel eğitim hakkımızdan ve kamusal alanda eşit, özgür şekilde var olma imkânlarımızdan alıkoymaya çalıştılar. Gerici diyanet fetvalarıyla şiddeti, homofobiyi ve transfobiyi meşrulaştırmaya çalıştılar. Kamusal alanda erkekler, bekçiler ve polislerle üzerimizde ahlakçı denetim aygıtları kurmaya çalıştılar. Mega projelerle yaşam alanlarımızı yıkıma açarak, kamusal alanla ilişkimizi zayıflatmaya ve yoksulluğa itmeye çalıştılar. Kayyumlarla kadın kurumlarını ve merkezlerini kapatarak, eş başkanlığı hedef alarak onlarca yıllık mücadeleyle kazandıklarımızı gasp etmeye çalıştılar. Daimi savaş politikalarıyla erkek şiddetini pekiştirerek, üniformalı faillere yargılanmama güvencesi vererek, ceza uygulamayarak bizleri erkek-devlet şiddetine mahkûm etmeye çalıştılar.” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek isteyen AKP iktidarına kadınların mücadele ile geri adım attırdığına dikkat çeken Yurtseven, “Kazanımlarımızın, haklarımızın, yaşamlarımızın güvencesi biziz! İstanbul Sözleşmesinden çekilmeye nasıl izin vermediysek, gerçek anlamda uygulanmasını da mücadelemizle sağlayacağız. 2016’dan beri ısrarla cinsel istismarın meşrulaştırılması için yasalar çıkarılmasına nasıl izin vermediysek, bugün de erkek şiddeti ve kadın cinayeti faillerinin yargılanmadan salıverilmesine izin vermiyoruz!” diye belirtti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.