Gazete Ekin

Mahkeme, “Kürt düşmanı Erdoğan” ifadesinin rencide edici olmadığı yönünde karar verdi

Mahkeme, “Kürt düşmanı Erdoğan” ifadesinin rencide edici olmadığı yönünde karar verdi
622 views
27 Kasım 2020 - 11:54
“Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” gerekçesiyle 12 yıl 3 ay ceza verilen Burhan Borak’ın “Kürt düşmanı Erdoğan” paylaşımı hakkında istinaf mahkemesi “rencide edici değil” hükmü verdi.

 

Burhan Borak hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla verilen 12 yıl 3 ay cezaya karşı yapılan başvuruyu “kısmi” kabul eden istinaf mahkemesi, cezayı 1 yıl 2 aya düşürerek “Kürt düşmanı Erdoğan” paylaşımınının rencide edici boyutta olmadığına karar verdi.

Van’da yaşayan Burhan Borak adlı yurttaş hakkında 2014 yılında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı 7 paylaşım gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret etmek” iddiasıyla dava açılmıştı. Van 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi, Borak hakkında her bir paylaşım için 1 yıl 9 ay olmak üzere toplam 12 yıl 3 ay hapis cezası vermiş ve cezanın ertelenmesi hükmünü ise uygulamamıştı.

Borak’ın avukatı Cihat Durmaz, söz konusu kararı Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Av. Durmaz, yaptığı başvuruda müvekkilinin yaptığı paylaşımların tümünün “ifade ve düşünce özgürlüğü” kapsamında kaldığını belirterek her bir paylaşım için ayrı ayrı ceza verilmesinin hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

“RENCİDE EDİCİ BOYUTTA DEĞİL”

Başvuru değerlendiren Erzurum Bölge Adliyesi 2’nci Ceza Dairesi, yapılan talepleri kısmi olarak yerinde buldu. Daire, “Kendini başbakan sanmak nasıl bir şey Ahmetçiğim” ve “Cumhurbaşkanı Recep, Başbakan Tayyip, Kürt düşmanı Erdoğan” şeklindeki paylaşımlarda suç unsurunun oluşmadığına karar verdi. Daire, “Paylaşımlarda muhatabın onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta olmadığı, bu 3 paylaşımın Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun unsurlarını oluşturmadığından ayrı ayrı beraatına” karar verdi.

Daire, diğer 4 paylaşımda “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun oluştuğunu ileri sürürek, zincirleme hükümleri kapsamında Borak’ın 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Haber : Evrensel Gazetesi
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.