Gazete Ekin

Metal işçilerinin Ankara yürüyüşü engellendi, 97 kişi gözaltına alındı

Metal işçilerinin Ankara yürüyüşü engellendi, 97 kişi gözaltına alındı
355 views
25 Kasım 2020 - 11:11
Sendikal haklarının tanınması talebiyle Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş üyesi işçiler polis zoruyla engellendi. Sendikanın Gebze 1 No’lu şubesi önünde bulunan işçiler, sendika yöneticileri, desteğe gelen diğer sendikaların ve siyasi partilerin üye ve yöneticileri de dahil olmak üzere toplamda 97 kişi gözaltına alındı.

 

Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

İŞÇİLER KARARLI, YARIN 10.00’A ÇAĞRI YAPILDI

Birleşik Metal-İş, yarın (25 Kasım Çarşamba) saat 10.00’da Gebze Şubesi önünde yeniden bir araya geleceklerini ve Ankara’ya yürümekte kararlı olduklarını duyurdu.

Pandemi gerekçesiyle işçilerin yürüyüşünü engelleyen Valiliğin, emniyet güçlerinin pandemi kurallarını ihlal ederek sendika şube binasını abluka altına almasına ve polisin sert müdahalesine göz yumduğunun altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm ülke kamuoyu bugün Gebze’de yaşanan polis şiddetinin tanığı olmuştur. Kocaeli Valiliği’nin talimatıyla metal işçilerine yapılan saldırıyı hukuki zemine taşıyacağız ve bu hukuksuzluğun peşini bırakmayacağız. SystemAir Hsk, Özer  Elektrik ve Baldur Süspansiyon’daki üyelerimizin ücretsiz izin dayatmasına karşı aylardır sürdürdüğü mücadelesini ve taleplerini tüm kararlılığımızla duyurmaya devam edeceğiz. Metal işçilerinin sesinin kısılmasına izin vermeyeceğiz.”

Ankara’da Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na planlanan yürüyüşün 25 Kasım Çarşamba günü direnişçi fabrikalardan katılacak 20 işçi ile gerçekleştireceği vurgulanan açıklamada; “Yarın Saat: 10:00 da Ankara’ya doğru yürüyüşe geçecek metal işçilerini uğurlamak üzere tüm dostlarımızı Gebze Şubemizin önüne davet ediyoruz” denildi.

Haber : Evrensel Gazetesi
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.