Gazete Ekin

TRABZON DÜŞÜNCE VE KÜLTÜR PLATFORMUNDAN KAMUOYUNA HORON AÇIKLAMASI

TRABZON DÜŞÜNCE VE KÜLTÜR PLATFORMUNDAN KAMUOYUNA HORON AÇIKLAMASI
1.033 views
29 Mayıs 2020 - 0:42

Diyanet İşleri Başkanlığının dijital ortama açtığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman’ ın “Aile Hayatımız “ isimli kitabında “ …kadınlı-erkekli, dans ve horon ile düğünlerde toplantılarda birlikte eğlenme İslama aykırıdır ..” açıklamasına ve değerlendirmesine yer verilmiştir.
Zaman zaman böylesine açıklamalarına rastladığımız bazı çağ dışı kafaları kınıyor ve bunları Türk Toplumunun dini yapısından, anane ve gerçeklerinden kopuk olarak görüyor ve Diyanet İşleri Başkanlığının onay verdiği bu açıklamayı doğru bulmadığımızı düşünceyi ve paylaşımı kınadığımızı bildiriyor bu açıklamayı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Folklor ve yöresel halk oyunları; (Karadeniz’de -HORON, Trakya’da -HORA, Ege’de-ZEYBEK, Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da-HALAY, Kuzeydoğu Anadolu’da- BAR, Marmara ve Trakya’da -KARŞILAMA, Batı Akdeniz’de- KAŞIK, Türk ve Alevi yörelerinde-SEMAH, Ege, Batı Akdeniz ve Güney batı Anadolu’da-BENGİ, MENGİ, TEKE ZORTLATMASI. vb gibi adlandırılır.
Bu oyunlar tüm insanlarımızı el ele, omuz omuza, özgür ve kardeşçe bir arada tutarlar. İnsanlarımız bunlarla etkinliklerde bir araya gelerek barış, sevgi ve saygı içinde yaşarlar. Bu aynı zamanda yüce dinimizin bize bir emri ve öğretisidir.

Halk oyunları haramdır el ele oynanamaz demek veya bunları oynamak halt etmektir sonucuna varabilecek açıklamalarda bulunmak bu barışı, sevgiyi ve kardeşliği zedelemek ve nihayetinde reddetmektir. Bu sebeplerle de kız erkek bir arada halkoyunu oynamak, dans etmek haramdır demek , halkı dini konularda doğru bilgilerle aydınlatmak yerine bu yolda yersiz ve yanlış bilgilendirerek böylesine çağ dışı açıklamalara yer vermek kabul edilemez.

Halkımızın bir evde, bir mahallede ve köyde, bir beldede ve ilçede, bir ilde ve bölgede ve nihayet bir ülkede ve Türkiye’de tek bir aile gibi olduğunu yaşadığını unutmayalım.
Bu aileyi oluşturan insanlarımız düğünde dernekte sevinçte tasada el ele olmayı önemser.
Bir elinde dedeleri diğer elinde nineleri. Bir elinde babaları diğer elinde anaları. Bir elinde ablası diğer elinde ağabeyi. Bir elinde erkek kardeşi diğer elinde kız kardeşi. Bir elinde amcası diğer elinde dayısı. Bir elinde teyzesi diğer elinde halası ile birlikte en geniş aile olarak bu oyunları el ele oynarlar. Bu insanlarımız diğer yakınları ile komşularının da katılımıyla el ele birbirini hissederek birbirine tutunarak horon halkasına dahil olup çoğalarak geniş bir halk topluluğu şeklinde, büyük bir aile olarak ve her bir fert bu geniş ailenin bir parçası olarak bu ruhla halk oyunlarını oynarlar. Tıpkı bağında bahçesinde, tarlasında çapa yaparken, kazma yaparken, belleme yaparken ve işinde, gücünde aile olarak nasıl bir arada oluyorsa, evinde, sofrasında nasıl bir arada olabiliyorsa ve bu bir arada olmak insani ve dini bir gereklilik olması nedeniyle ne haram ne de günah sayılamaz. Böyle düşünenlerin ve bunu kurumsal açıklamalarla yayınlayanların kendi nefislerini terbiye etmesi ve aklına mukayyet olması gerekir.
Sevgi ve saygıyı kötü emellerine alet edenler hem insanımıza hem de dinimize haksızlık etmektedirler. Oysa sevginin ve saygının kardeşçe elele bir arada olmak ne günahtır ne de haramdır. Bu bağlamda Halk oyunlarımızın icrası ve elele Horon da ne günahtır ne haramdır. Kızlı erkekli oyun oynayan dans eden horon eden insanlarımızın Folklorcuların arasında zihinleri, nefisleri ve ahlakları bulanık insanlar yoktur.

Halk oyunlarının özünde ve ruhunda sevgi ve saygı vardır, doğruluk, adalet ve eşitlik vardır, temizlik, hoş görü ve anlayış vardır. Kısaca dinimizin bizlere öğrettiği ve emrettiği tüm değerler vardır. Hal böyle iken, halk oyunları haramdır veya kızlı erkekli ele ele horon etmek dans etmek haramdır sonucunu doğuracak söylemler kültürümüzü tamamen yozlaştırır ve yok eder. İnsanlarımızın sosyal, kültürel ve inanç değerlerine sıkı sıkıya bağlı ve bu değerlerden asla taviz vermeyen bir yapısı olduğu asla unutulmamalıdır.
Bu oyunlar halkın öz değerleridir, töresidir, geleneğidir ve asırlardan beri süzülüp gelen kültürüdür.

O halde dedelerimizle, ninelerimizle, babalarımızla, analarımızla, ablalarımızla, ağabeylerimizle, kız ve erkek kardeşlerimizle, amcalarımız la, dayılarımız la, teyzelerimiz le, halalarımız la bir arada, bir aile olarak halkoyunu ve Horon oynamak dans etmek neden haram olsun.
Kaldı ki bu tür kültürel faaliyetler, milli ve dini bayramlar ve düğünlerin yanında, halkın bir şeyleri başarması, bir sorunu çözmeleri ve bir sıkıntıyı bertaraf etmeleri, huzur bulmaları, mutlu olmaları sonucu bir nevi yaratana şükrünü neşe ve coşkuyla ifade etmenin ve kutlamalarının göstergesidir.

Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki;

Ecdadımız Çanakkale de ve Kurtuluş Savaşında halk oyunlarını ve Horonunu oynayarak inancını ve imanını tazeleyerek coşkuyla savaşmış ve canlarını vererek bizlere bu vatanı emanet etmiştir.
Bizler İslam dinine iman edenler olarak bu kültürle var olduk. Bu kültür bizi vatanımızla bütünleştiren, sevgi ve saygıyla barış içinde kardeşçe yaşamamızı sağlayan en değerli varlığımızdır.
Bu birlikteliğimizi ve kültürümüzü barış ve kardeşliğimizi zedelemek yok etmek kimsenin hakkı olmadığı gibi haddine de değildir.
Kadın-erkek el ele birlikte horon oynamayı ve dans etmeyi cinsel bir ritüel olarak gören bu kafaları ve cehaleti kınıyoruz.
Saygılarımızla

TRABZON DÜŞÜNCE VE KÜLTÜR PLATFORMU

HABER. Yasemin ALYEŞİL

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.